Kuidas valida õige laualamp
Kvaliteetne laualamp aitab vähendada silmade pinget, tänu sellele on ülesannetele lihtsam keskenduda ning töö produktiivsus muutub oluliselt suuremaks. Panime kokku väikese spikri, mida laualambi ostmisel võiks silmas pidada.
Laualambi valgel tuleb sageli istuda väga pikki tunde, seepärast tasub enne valgusti ostmist läbi mõelda, millistele nõudmistele see peaks vastama, et valgustist saadav kasu oleks maksimaalne. Laualambid on ajas muutunud järjest mitmekülgsemaks ning kohati võib olla keeruline selle valiku seast endale sobivat leida.
Laualambi tüübid
Laualambil kasutatava valgusallika järgi saab need jaotada nelja kategooriasse:
- Hõõglambiga laualambid
Hõõglambid kasutavad traditsioonilist lambipirni, mis toodab valgust pirni sees põleva hõõgniidi soojusest. Seda tüüpi lamp annab sooja ning kergelt kollaka varjundiga valguse. See teeb sellest suurepärase valgusallika õhtuseks ajaks kuna loob hubase atmosfääri. Hõõglamp tarbib aga oluliselt rohkem energiat võrreldes teiste valgustitüüpidega ning ka nende eluiga on suhteliselt lühike. - Halogeen laualambid
Seda tüüpi lambid on suurepärased, kui teie tegevus eeldab palju laua taga lugemist. Halogeenlamp annab loomuliku ereda valguse, mis muudab trükitud tekstile keskendumise lihtsaks kuna selle ere valgus vähendab silmade koormust. Halogeenpirn kestab umbes 2–3 korda kauem kui tavaline hõõgpirn. Halogeenpirnide ainulaadne omadus on see, et need kasutavad 10–20% vähem energiat kui tavalised lambipirnid. - Luminofoor laualamp
Luminofoorlaualamp annab väga loomuliku valgusega ühtlase valgustuse kogu valgustatavale alale. Luminofoorlambid on väga tõhusad – need kestavad peaaegu 11 korda kauem kui hõõglambid. Luminofoorlamp eraldab ainult umbes 30% oma soojusest. - LED laualamp
Esiteks toodab LED-valgus märkimisväärselt vähem soojust kui kõik teised ülalmainitud valgusallikad. LED laualamp on laualampide uus ajastu. LED-valgustid on tavaliselt suundvalgustid, mis tähendab, et need tekitavad kontsentreeritud valgusvihu, mitte ei jaga valgust igas suunas. LED-valgusti valgustab tööpiirkonda nii, et see ei peegeldaks ega pimestaks. LED-valgusti eluiga võib olla kuni 50 000 tundi. LED-laualambil võib olla küll pisut kõrgem hind, kuid see on samas ka kõige energiasäästlikum valgusti.
Töölaua suurus ja valgusti paigutus
Trendikad kirjutuslauad võivad olla juba üsna väikeste mõõtudega ning traditsioonilise disainiga laualambi mahutamine sinna võib olla omaette väljakutse, sest vaba ruum laual puudutab eriti nooremate klasside õpilasi, kellel tuleb väikesele pinnale mahutada ka vihikud, õpikud, värvilised pliiatsid, joonlaud ja kõik muu usina koolilapse varustus. Seega tuleks valgustit otsides mõelda täpsele asukohale, kus lamp paiknema hakkab ja vaadata, kas see ei võta enda alla liiga palju väärtuslikku tööruumi. Väiksemate laudade jaoks on olemas laualampe, mille disaini puhul on arvestatud ruumisäästlikkusega.Töövalgusti võib ruumi kokkuhoiuks olla ka laua- või riiuliservale kinnitatav. Laualambi paigutuse kuldne reegel on, et paremakäeliste lamp oleks asetatud vasakule küljele ja vasakukäelistel paremale. See vähendab tööalale heidetavate varjude hulka. Teine soovitus on asetada valgusti sõltuvalt tööpiirkonnast umbes 34–90 cm kaugusele. Paljudel laualampidel on tänapäeval reguleeritavad jalad, mis võimaldavad valgusallika ideaalsele kõrgusele sättida.
Valguse intensiivsus, temperatuur ja värviedastusindeks
Valgustite tehnilisi andmeid uurides näeme erinevaid ühikuid nagu K ehk Kelvin, mis näitab valgustemperatuuri; lm ehk luumen, mis näitab valguse kogust; lx ehk Luks, mis näitab valguse intensiivsust ning lisaks veel CRI ehk värviedastusindeks. Lauavalgusti valikul on need näitajad kõik olulised.
Ebapiisav valguse hulk koormab silmi, valguse värvitemperatuur aga mõjutab enesetunnet – kollaka varjundiga valgus soodustab melatoniini eritumist – see on uinumiseks vajalik hormoon, mis muudab loiuks. Kui melatoniin hakkab erituma enne õiget uinumise aega, siis jääb sellest uinumise hetkel vajaka ning pikemas perspektiivis võivad välja areneda kroonilised unehäired. Loe valgustemperatuuride kohta siit.
LED-valgustite puhul on valguse intensiivsus seatud valgustemperatuuriga – kõrgem K võimaldab väiksemat lx-i. Keskendumist nõudvate tegevuste jaoks võiks valguse K olla vähemalt 4000K.
Loe rohkem valguse intensiivsuse ja valgusarvutuste kohta.
Värviedastusindeksit kasutatakse selleks, et määrata valguse võimet eristada objektide värve sarnaselt naturaalse päevavalgusega.
Valguse värviedastusindeksit mõõdetakse skaalal 0–100 – mida väiksem on indeks, seda väiksem on valguse eristusvõime ehk valguse kvaliteet. Lauavalgusti CRI võiks olla kindlasti suurem kui 80, CRI >90 võib pidada aga juba väga kvaliteetseks ning sellise valgusti värvieristusvõime peaaegu samaväärne päevavalgusega.
Värviedastusindeksi kohta võid rohkem lugeda siit
Laualambi funktsionaalsus ja disain
Enne valgusti ostmist tasuks läbi mõelda ka selle erinevad kasutusjuhud. Paljudel kaasaegsetel valgustitel on olemas ka hämarduslülitid ja muud valgustusfunktsioonid, mis muudavad valgustid mitmeotstarbeliseks. See on eriti kasulik, kui töölaud paikneb avatud planeeringuga ruumis ja töötamiseks ideaalne valgus (1000 – 3000 luumenit) on lõõgastushetkedeks liiga ere. Sellisel juhul on hea, kui valguse intensiivsust on võimalik reguleerida. Mitmeotstarbelise lauavalgusti puhul muutub olulisemaks ka valgusti välimus – leidub lauavalgusteid, mille disain on piisavalt dekoratiivne selleks, et see täidaks vajadusel ka dekoratiiv-valgusti rolli